OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE
Zabieg ambulatoryjny
Terapia osoczem bogatopłytkowym (ang. Platelet Rich Plasma, PRP), to bezpieczny i efektywny sposób leczenia różnorodnych schorzeń i urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Zabieg polega na podaniu specjalnie przygotowanego osocza (pochodzącego z krwi pacjenta), bezpośrednio w zmienione chorobowo miejsce. Osocze bogatopłytkowe to preparat krwiopochodny zawierający koncentrat płytek krwi w niewielkiej ilości osocza, który otrzymuje się z krwi pacjenta. Dlatego też zabieg PRP bywa nazywany trapią własnymi komórkami. Osocze bogatopłytkowe w schorzeniach ortopedycznych i chirurgicznych przyspiesza gojenie się ran oraz regenerację ścięgien, mięśni, więzadeł, tkanki chrzęstnej i kostnej. Aktywowane płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują replikację komórkową, tworzenie naczyń, pobudzają metabolizm i różnicowanie komórkowe.
Wskazania do zabiegu osoczem bogatopłytkowym (PRP)
Do najczęstszych należą:
- łokieć tenisisty
- łokieć golfisty
- kolano skoczka
- uszkodzenia więzadeł krzyżowych
- wczesne zmiany zwyrodnieniowe stawów (kolanowego, barkowego, biodrowego)
- opóźniony zrost kostny, stawy rzekome
- zapalenie i uszkodzenie ścięgna Achillesa
- zapalenie powięzi podeszwowej (ostroga piętowa)
- uszkodzenie stożka rotatorów
- uszkodzenie chrząstki stawowej
- uszkodzenie łąkotki stawu kolanowego
- dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, podrażnienie korzeni nerwów rdzeniowych
- trudno gojące się rany
- owrzodzenia troficzne np. podudzi
- entezopatie u dzieci w wieku od 10 r. ż.
Jak wygląda terapia osoczem bogatopłytkowym?
Pierwszy krok to zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu osoczem bogatopłytkowym. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad i badanie. Jeżeli brak jest jakichkolwiek przeciwwskazań, od pacjenta pobierane jest 10 mililitrów krwi żylnej. Materiał umieszczany jest w jałowym separatorze, który służy do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego. Po odwirowaniu, uzyskuje się trzy warstwy płynowe. Najniższa warstwa to oddzielone erytrocyty, warstwa pośrednia to koncentrat bogatopłytkowy (PRP), a na powierzchni próbówki uzyskiwana jest warstwa osocza. W następnym etapie koncentrat bogatopłytkowy (PRP) odciągany jest do osobnej strzykawki. Tak przygotowany koncentrat może zostać bezpośrednio podany do miejsca zmienionego chorobowo.
Zabieg trwa około 20 minut, a bezpośrednio po zakończeniu pacjent może wrócić do domu. Należy jednak pamiętać, aby nie przeciążać leczonego miejsca przez ok. 7 dni. Nie należy stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych na 3 dni przed zabiegiem i 7 dni tuż po nim. Wskazana jest kontrola po około 7-10 dniach po zabiegu osoczem bogatopłytkowym. Ilość koniecznych zabiegów ustalana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, jednak standardem są 1-3 iniekcje PRP w odstępie czasu.
Co ważne, terapia osoczem bogatopłytkowym PRP jest przeprowadzana z zastosowaniem preparatu autologicznego, czyli przygotowanego z krwi własnej pacjenta. Dzięki temu ryzyko przeniesienia choroby zakaźnej np. wirusowego zapalenia wątroby (żółtaczka zakaźna) oraz HIV jest minimalne.
Jak przygotować się do zabiegu osoczem bogatopłytkowym PRP?
- Na 3 dni przed zabiegiem nie wolno przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leków przeciwzakrzepowych.
- Minimum 24 h przed zabiegiem nie wolno spożywać alkoholu, należy unikać nikotyny oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.
- Uwaga! W dniu zabiegu pacjent nie musi być na czczo.
Specjaliści w tej dziedzinie
lek. Jacek Grabicki
Ortopeda traumatolog
dr n. med. Mateusz Grabicki
Ortopeda traumatolog