KWAS HIALURONOWY
Zabieg ambulatoryjny
Terapia kwasem hialuronowym w ortopedii to od wielu lat znana i ceniona metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Podany bezpośrednio w miejsce zmienione chorobowo, skutecznie hamuje degenerację chrząstki i zmniejsza wewnątrzstawowy stan zapalny. Co ciekawe, kwas hialuronowy jest jednym z głównych składników płynu stawowego, zatem jego „uzupełnienie” wydaje się być czymś zupełnie naturalnym. Obecnie terapia kwasem hialuronowym w połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi określana jest mianem złotego standardu leczenia w ortopedii. Warto jednak podkreślić, że na rynku istnieje wiele różnych rodzajów kwasu hialuronowego. Cała sztuka polega na jak najlepszym dopasowaniu produktu do stopnia zaawansowania choroby u pacjenta. Dlatego też w poradni ortopedycznej NZOZ Clinica najczęściej stosujemy wysoko usieciowany kwas hialuronowy.
Wskazania do terapii kwasem hialuronowym
Do najczęstszych należą:
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- bóle stawów
- często występujący obrzęk kolan
- odczuwalne tarcie w stawach
- problemy z poruszaniem
- poranna sztywność stawów
- uczucie destabilizacji kolan
Jak wygląda podanie kwasu hialuronowego do stawu?
Cały zabieg odbywa się podczas jednej wizyty w gabinecie. Lekarz ortopeda traumatolog przeprowadza szczegółowy wywiad oraz badanie, aby sprawdzić stopień degeneracji stawu kolanowego / biodrowego / barkowego oraz ustalić wskazania do terapii zachowawczej lub leczenia operacyjnego. Na tej podstawie dobierany jest odpowiedni kwas hialuronowy – mowa tutaj o stopniu usieciowienia danego kwasu. Podanie kwasu hialuronowego w przypadku głębiej położonych stawów (jak np. staw biodrowy lub barkowy) odbywa się pod stałą kontrolą USG, co skutkuje wysoką dokładnością umiejscowienia preparatu. Ilość koniecznych zabiegów w terapii kwasem hialuronowym różni się w zależności problemu danego pacjenta.
Cały zabieg trwa dosłownie chwilę, a pacjent może od razu wrócić do domu. Kwas hialuronowy podany dostawowo jest w pełni bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych, ponieważ naturalnie występuje w organizmie człowieka.
Specjaliści w tej dziedzinie
lek. Jacek Grabicki
Ortopeda traumatolog
dr n. med. Mateusz Grabicki
Ortopeda traumatolog