INIEKCJE PRZECIWZAPALNE / BLOKADY
Zabieg ambulatoryjny
Iniekcje przeciwzapalne z wykorzystaniem steroidów to bezpieczny i szybki sposób na zmniejszenie ostrych, a także przewlekłych dolegliwości bólowych. Zabieg potocznie nazywany jest również „blokadą stawu” i cieszy się dużą popularnością ze względu na szybki, a jednocześnie długo utrzymujący się efekt. Lek podawany dostawowo ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, jednak nie w każdym przypadku może być zastosowany. Zazwyczaj blokady dostawowe podaje się, gdy żadne inne metody leczenia nie przyniosły rezultatu, a uporczywy ból występuje nadal. Warto pamiętać, że leki steroidowe nie leczą przyczyny schorzenia tylko hamują stan zapalny i niwelują towarzyszący ból. Ponadto blokady mogą przyczynić się do zatajenia rozwijającej się choroby. Po pewnym czasie steroid podany dostawowo traci swoje właściwości, dlatego też wcześniejsze dolegliwości mogą powrócić.
Wskazania do podania blokady dostawowej
Do najczęstszych należą:
- stenoza kanału kręgowego
- dyskopatia
- rwa kulszowa
- torbiele galaretowate
- ręka reumatoidalna
Możliwe miejsca podania blokady okołostawowej lub dostawowej
- staw barkowy
- staw kolanowy
- staw skokowy
- nadgarstek
- staw krzyżowo-biodrowy
- stawy międzywyrostkowe kręgosłupa
Jak wygląda dostawowe podanie steroidu (blokady)?
Nie zawsze zastosowanie blokady dostawowej to najlepsze dla pacjenta rozwiązanie problemu. Z tego względu o konieczności podania leków przeciwzapalnych każdorazowo decyduje lekarz. Blokada dostawowa to zabieg małoinwazyjny, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych podczas konsultacji ortopedycznej. Nie jest konieczne wcześniejsze przygotowanie do zabiegu, a sama iniekcja przeciwzapalna trwa krótką chwilę. Blokada często podawana jest pod kontrolą USG, dla jak największej precyzji wkłucia w miejsce docelowe. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do domu.
Steroid podany dostawowo zaczyna działać w ciągu 2-3 dni, a osiągnięty efekt może utrzymywać się od dwóch tygodni do nawet kilku miesięcy. O ilości możliwych powtórzeń zabiegu decyduje lekarz.
Specjaliści w tej dziedzinie
lek. Jacek Grabicki
Ortopeda traumatolog
dr n. med. Mateusz Grabicki
Ortopeda traumatolog