INIEKCJE PRZECIWZAPALNE / BLOKADY

Zabieg ambulatoryjny

Iniekcje przeciwzapalne z wykorzystaniem steroidów to bezpieczny i szybki sposób na zmniejszenie ostrych, a także przewlekłych dolegliwości bólowych. Zabieg potocznie nazywany jest również „blokadą stawu” i cieszy się dużą popularnością ze względu na szybki, a jednocześnie długo utrzymujący się efekt. Lek podawany dostawowo ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, jednak nie w każdym przypadku może być zastosowany. Zazwyczaj blokady dostawowe podaje się, gdy żadne inne metody leczenia nie przyniosły rezultatu, a uporczywy ból występuje nadal. Warto pamiętać, że leki steroidowe nie leczą przyczyny schorzenia tylko hamują stan zapalny i niwelują towarzyszący ból. Ponadto blokady mogą przyczynić się do zatajenia rozwijającej się choroby. Po pewnym czasie steroid podany dostawowo traci swoje właściwości, dlatego też wcześniejsze dolegliwości mogą powrócić.

Wskazania do podania blokady dostawowej

Do najczęstszych należą:

 • stenoza kanału kręgowego
 • dyskopatia
 • rwa kulszowa
 • torbiele galaretowate
 • ręka reumatoidalna

Możliwe miejsca podania blokady okołostawowej lub dostawowej

 • staw barkowy
 • staw kolanowy
 • staw skokowy
 • nadgarstek
 • staw krzyżowo-biodrowy
 • stawy międzywyrostkowe kręgosłupa

Jak wygląda dostawowe podanie steroidu (blokady)?

Nie zawsze zastosowanie blokady dostawowej to najlepsze dla pacjenta rozwiązanie problemu. Z tego względu o konieczności podania leków przeciwzapalnych każdorazowo decyduje lekarz. Blokada dostawowa to zabieg małoinwazyjny, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych podczas konsultacji ortopedycznej. Nie jest konieczne wcześniejsze przygotowanie do zabiegu, a sama iniekcja przeciwzapalna trwa krótką chwilę. Blokada często podawana jest pod kontrolą USG, dla jak największej precyzji wkłucia w miejsce docelowe. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do domu.

Steroid podany dostawowo zaczyna działać w ciągu 2-3 dni, a osiągnięty efekt może utrzymywać się od dwóch tygodni do nawet kilku miesięcy. O ilości możliwych powtórzeń zabiegu decyduje lekarz.

Specjaliści w tej dziedzinie

lek. Jacek Grabicki

Ortopeda traumatolog

dr n. med. Mateusz Grabicki

Ortopeda traumatolog

Opinie o Nas

Janina KowalczykJanina Kowalczyk
05:36 20 May 23
Pan Łukasz to wyjątkowy fizjoterapeuta, który pomógł mi z rehabilitacją kolana. Dzięki niemu widzę konkretne efekty i czuję się lepiej. Gorąco polecam!
Magdalena PiłatMagdalena Piłat
10:34 22 Dec 22
Profesjonalna klinika. Bardzo dobry lekarz. Polecam
Dominika PiątkowskaDominika Piątkowska
15:17 19 Dec 22
Bardzo wysokiej jakości sprzęt medyczny. Miejsce godne polecenia. Dbałość o pacjenta
Hildegarda GosławskaHildegarda Gosławska
11:18 19 Dec 22
Szczerze polecam. Zabieg wykonany fachowo i rzetelnie.
Aniela CzyżAniela Czyż
18:45 16 Dec 22
Klinika godna polecenia. Zawsze pomocni i super podejście do pacjenta
Danuta JaśkiewiczDanuta Jaśkiewicz
19:47 12 Nov 22
Bardzo dobra przychodnia. Trafiałam w różne miejsca przez moje problemy z kręgosłupem, ale dopiero dr Grabicki celnie postawił diagnozę i wdrożył leczenie które mi pomaga. Serdecznie dziękuję i tak samo polecam
Emilia GruszkaEmilia Gruszka
03:33 10 Nov 22
To dzięki dr. Mateuszowi mój mąż dowiedział sie o chorobie. W innych przechodnich lekarze zlekceważyli jego bóle z kręgosłupem twierdząc ze nie chce mu sie pracować a pan Mateusz podszedł do tego profesjonalnie. Z czystym serduszkiem polecamy
Stanisław SmolińskiStanisław Smoliński
23:26 07 Nov 22
Pan Łukasz doskonały fizjoterapeuta, super profesjonalista. rehabilitacja kolan przynosi dobre efekty.
Oliwier WasiakOliwier Wasiak
22:46 05 Nov 22
Profesjonaliści w swojej dziedzinie. Doskonale postawiona diagnoza i operacja, która zakończyła się sukcesem dzięki zaangażowaniu i ogromnej wiedzy doktora. Serdecznie dziękuje i polecam!
js_loader
Scroll to Top